Pazartesi, Temmuz 15, 2024
spot_img

Biz de #AşağıBakmayacağız

Biz de #AşağıBakmayacağız! Boğaziçi Üniversitesi’nde direnen öğrencilerle yan yana olacağız, onların seslerine ses katacağız

Boğaziçi Üniversitesi’nde günlerdir süren kayyım rektör protestoları, bugün devletin kapsamlı saldırısıyla karşı karşıya. Protestoların başladığı günden bu yana iktidarın üniversite bileşenlerinin haklı mukavemetlerini kapı kırarak, duvar yıkarak karşılık vermesinden sonra bugün de yüzlerce öğrenci gözaltına alındı. İktidarın, Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyım rektör atamasına yönelik özgür, demokratik, bilimsel üniversite talebini de içine alarak süren eylemlere karşı baskı ve tehditlerinin nedeni bizce açıktır. İktidarın haklı protestolara karşı saldırısının bilinç altında, Gezi Direnişi hayaletinin korkuları yatmaktadır. İktidarı ürküten Boğaziçi’nde başlayıp diğer üniversite ve toplum kesimlerini de parça parça içeren özgürlük, demokrasi ve liyakat temelli taleplerin sokakta hayat bulmasıdır.

Boğaziçi’ndeki mukavemeti, iktidar yandaşıyla, kurumlarıyla, kimi zaman protestocuları protesto ettirerek kimi zaman “Dini değerlere ve halkın kutsallarına hakaret edildi” bahanesiyle yetmezse “halkı kin ve nefret yoluyla kışkırtma” suçlamasıyla “bitirmeye” çalıştı. Ancak “bitirilmeyerek” sürdürülen itiraz, uzun bir sessizlik sonrasında, demokratik hakları için yeniden sokağa çıkan gençler, hakları için mücadele eden işçiler, kadınlar, köylüler gibi tek adam rejimine karşı mukavemetin olanaklarını gösterdi. Aynı tek adam rejiminden kaynaklanan sorunlara karşı, ayrı kulvarlarda yürütülen mücadelelerin siyasal düzlemde bir türlü birleştirilememesi iktidarın keyfi uygulamalarının da sürdürülebiliyor olmasının bir nedenidir.

Diğer taraftan her geçen gün giderek iktidara benzemeye çalışan bir muhalefetin olduğu ülkemizde, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki kayyım rektöre karşı çıkış, özü açısından tek adam rejimine mukavemettir, demokrasi, laiklik ve insan hakları mücadelesidir. Bu nedenle biz de #AşağıBakmayacağız! Boğaziçi Üniversitesi’nde direnen öğrencilerle yan yana olacağız, onların seslerine ses katacağız. Herkesi Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin mukavemetine destek olmaya çağırıyoruz.

Bir Cevap Yazın

[td_block_10 custom_title="YAZARIN DİĞER YAZILARI" autors_id="29" limit="6" block_template_id="td_block_template_6"]

Haftalık Siyasal Durum Değerlendirmesi

4,216BeğenenlerBeğen
944TakipçilerTakip Et
6,269TakipçilerTakip Et