Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

Covid-19: Çeneni Kapat!

Covid-19 hakkında konuşması gerekenler ve çenesini kapatması gerekenler algoritması

“Markulis el yazmasını katlarken:

-Aferin çocuklar, dedi; iyi aklınızda tutun, siz bir gün milletvekili olacak ve Rumluluğu kurtaracaksınız. Onun için, gelin birleşelim; ben de bildiriler yazıyorum; el ele verelim!

Ben karşı koydum:

-İyi ama, sen yalnız fakirlerle meşgul oluyorsun; biz bütün dünya ile. Amacımız çok büyük bizim…

Matbaacı iğnelenmiş bir halde cevap verdi:

-Ama, beyniniz daha küçük; siz zenginleri de mi imana getirmek istiyorsunuz? Arabı sabunlarsan, yalnızca sabunu kaybedersin.[i]

“Nikos Kazancakis, El Greco’ya Mektuplar[ii].

Biliyor musunuz, iyice okumaz yazmaz, ezberlerimize zincirlenmiş bir toplum olduk. Araştırma, öğrenme isteği yok, bilgi yok, kendini sorgulama hiç yok. Farklı görüşlere tahammülsüz, her konuda iddialı fikir ve yargılara sahip, hedonist bir ego içinde yaşayan, Eric From’un ifadesiyle nekrofilik bir topluma dönüştük. Diyebilirim ki Watsapp gruplarında apartman yöneticisi emekli albayın[iii] pandemi üzerine yazdığı “çok gizli, herkes paylaşsın” mesajının itibarı, dünya çapındaki viroloji, epidemiyoloji, immünoloji vb. uzmanların araştırma sonuçlarından daha yüksek!  

Çeneni kapat:

Aylar önce “pandemi üzerine kim konuşsun?” konulu biraz abartılı ve mizah amaçlı bir algoritma hazırlamıştım[iv]. Son günlerde “Hemen aşı olun” veya “Sakın ha, zinhar aşı olmayın” diye yapılan açıklamaları veya pandemi yönetimine ilişkin zırvalıkları gördükçe “Kim konuşsun?” algoritmasını yeniden yayımlamaya karar verdim. Ama bu kez mizah da abartı da yok!

Algoritma gorseli

Kulaklarınız, gözleriniz, konuştuklarınız bilimi, bilim insanlarını izlesin. Ama durun; bekleyin lütfen, önce bir hatırlatma yapmalıyım:

“Bir ilim sahibinin, muktedirin sofrasına oturarak onun fikir ve icraatlarını ilmiyle doğrulaması hem ilmen hem de ahlaken muteber değildir… 

Dr. Doğan Alpaslan Demir”

 

Not: Yazıda kullanılan algoritma, bu yazıya link vermek şartıyla paylaşılabilir

 

DİPNOTLAR

[i] Orijinal metindeki yazım hatalarını düzeltmedim.

[ii] Nikos Kazancakis, El Greco’ya Mektuplar. Çeviren: Ahmet ANGIN, E yayınları 1995, Sayfa: 117.

[iii] Apartman yöneticiliği yapan emekli albaylar üzerlerine alınmasın lütfen, bu sadece metaforik bir anlatım.

[iv] Bu algoritmayı başka yerlerde de görmüş olabilirsiniz. Çünkü kelli felli unvanlar taşıyan kimi akademik zevat, adımı silip kendi adlarını yazarak paylaştılar.

Bir Cevap Yazın

4,573BeğenenlerBeğen
2,371TakipçilerTakip Et
9,078TakipçilerTakip Et
[td_block_10 limit="6" custom_title="YAZARIN DİĞER YAZILARI" autors_id="10"]