Salı, Temmuz 16, 2024
spot_img

Muharrem İnce gıybeti üzerinden siyaseten edep!

Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları açıklandığı gece, Muharrem İnce benim için bitmişti. Seçim sonrası CHP’den ayrılıp yeni parti kurmasını ve şimdi de Cumhurbaşkanlığına aday olmasını narsistik bir egonun ülkenin başına bela olması olarak okuyorum. Yani siyasi duruş anlamında, benim için yok hükmünde. Hanımlar beyler ve Romalılar! Olmaz ki! Adamın özel yaşamına ilişkin iddialardan kime ne?

Ahmet Saltık tarafından yazıldığı iddia edilen bir ileti Whatsapp başta olmak üzere sosyal medya mecralarında günlerdir geziniyor. Bu iletideki iddiaya göre, Muharrem İnce İzmir’de yaşayan O. A isimli bir kadınla uygunsuz bir ilişki yaşamış. Ahmet Saltık da yazdığı bir mesajla bunun hesabını Muharrem İnce’den soruyormuş.

Bunu ilk okuduğumda “Ahmet Saltık böyle işlerle uğraşmaz, o yazmamıştır” diyerek konuyu es geçtim. Kaldı ki Ahmet Saltık Twitter’da bu iletiyi kendisinin yazmadığını açıklamış. Konu kapandı diye düşünürken Muharrem İnce hakkındaki bu mesajın hala sosyal medyada hararetle ve hız kesmeden dolaştığını gördüm. Hal böyle olunca iki satır yazmadan edemedim.

ahmet saltik

Geçtiğimiz Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları açıklandığı gece, Muharrem İnce benim için bitmişti. Seçim sonrası CHP’den ayrılıp yeni parti kurmasını ve şimdi de Cumhurbaşkanlığına aday olmasını narsistik bir egonun ülkenin başına bela olması olarak okuyorum. Yani siyasi duruş anlamında, benim için yok hükmünde.

Hanımlar beyler ve Romalılar! Olmaz ki! Adamın özel yaşamına ilişkin iddialardan kime ne? Muharrem İnce’ye bel altı vurarak karizmasına zarar verildiği mi sanılıyor? Kaldı ki bizim ülkemizde bu tip bir “erkek adam” imajının “siyaset adamlığına” leke sürdüğü ne zaman görülmüş. Seçmenlerden kimisi “erkek adammış” diyerek mührü basar, bir de bununla övünür. Muharrem İnce’yi siyasi bir “lider” olarak eleştireceksek bunun yolu “ilişkide olduğu kadınlar” olamaz, olmamalı.

Muharrem İnce’nin İzmir’de falanca kadınla ilişkisi olduysa, adli mercilere veya kamuoyuna yansımış taciz veya tecavüz suçlaması yoksa, bu ilişki için kamu kaynakları kullanılmadıysa, bu konu sadece iki kişiyi ilgilendirir: Muharrem İnce’yi ve ilişkide olduğu iddia edilen kadını. Geri kalanlara edeplice susup oturmak düşer.

Bu seçimlerin toplumu karakıştan çıkarıp bahar getirmesini umuyorsak, kullandığımız dil de özlemlerimizle müsemma olmalı. Siyasi görüş ve hareketler başta dil olmak üzere, toplumun kültürel kodlarını kullanarak iktidar olurlar. Mevcut yönetimin nefret dilini, kadınları ve kadınlar üzerinden erkekleri de aşağılayan bel altı entrikaları kullanarak iktidar falan olunmaz, olsa olsa iktidarın yerine geçilir. Yok, “biz bir iktidar olalım da hepsini düzeltiriz” gibi bir fikriyata seçim kazandırılacaksa, bizi bekleyen bahar değil cehennem yazıdır.

Bir Cevap Yazın

4,573BeğenenlerBeğen
2,371TakipçilerTakip Et
9,078TakipçilerTakip Et
[td_block_10 limit="6" custom_title="YAZARIN DİĞER YAZILARI" autors_id="10"]