Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

Somalı Madencilerin Direnişinde Çözüme Doğru

Soma’da 8 yıldır ödenmeyen tazminatları için Bağımsız Maden-İş Sendikası’nın öncülüğünde Ankara’ya yürüyüş başlatan Uyar Madencilik işçileri, hakları için bekleyişlerini sürdürüyor. Bir süre önce 301 işçinin mezarlığında başlayandirenişte engeller ve gözaltılar yaşanmasının ardından hükümetin sorunun çözülmesine dair geri adım atmasıyla bekleyişe geçilmişti.

İşçiler geçtiğimiz günlerde AKP sözcüsü Özlem Zengin ile yaptığı görüşmeden sonuç alamayıp verilen sözlerin tutulmaması üzerine yürüyüşlerine devam etmek üzere Kırkağaç Çamı’ndan Ankara’ya doğru harekete geçtiler. Ankara’ya yürüyüşün önüne geçen jandarma birlikleri, bir süre sonra mücadeleyi yürüten Bağımsız Maden iş Sendikasının örgütlenme uzmanları Başaran Aksu ve Kamil Kartal’ı gözaltına almıştı. Kısa süre gözaltından sonra sendika yetkilileri Manisa Valiliği’nin talebi üzerine kamuoyuna da bildirdikleri bir görüşme gerçekleştirdiler.

Yıllardır haklarını almak için bekleyen, bir süredir ise mücadele eden maden işçilerinin önce Valilik ile daha sonra da hükümetle gerçekleştirdiği görüşmelere ilişkin ayrıntıları mücadelenin öncüsü Bağımsız Maden İş Sendikasının yetkilileriyle görüştük. Örgütlenme uzmanı Kamil Kartal ile yaptığımız görüşmede, Manisa Valiliği’nin görüşmede Enerji Bakanlığı’ndan çözüm için olumlu anlamda geri dönüş alamadıklarını aktardığını, bu nedenle konuyu İçişleri Bakanlığı’na raporlayarak bildirdiğini söylediğini iletti. Kartal, valiliğin İçişleri Bakanlığı ile yaptığı temasın olumlu sonuçlanması üzerine dün içlerinde İçişleri Bakan Yardımcısı, İçişleri Hukuk Daire Başkanı ve Enerji Bakan Yardımcısının olduğu bir ekiple 1 saat 45 dakika süren bir görüşme yaptıklarını bildirdi. Dört işçinin de yer aldığı görüşmede Kartal, Enerji Bakanlığı yetkilisinin sorunun çözümü için olumlu anlamda bir konuşma yapmadığını, durumu sürüncemeye bırakmaya çalıştığını ancak İçişleri Bakanlığı’nın çözüm için ısrarcı davrandığını bu anlamda görüşmenin olumlu geçtiğini bildirdi.

Sendika yetkilileri, hükümet yetkilileriyle yaptığı görüşmeden dönerken bugün İçişleri Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı hukuk daire başkanlığı yetkilileri konuyu görüşmek için saat 14:00’da toplantı aldıklarını dile getirdi.

Diğer taraftan pazartesi günü Covid-19 karantinası sona erecek olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun İzmir’deki deprem alanının ziyaret etmesinin ardından Somalı maden işçilerini de ziyaret edeceği bildirildi.

Bir Cevap Yazın

SON YAZILAR