Pazartesi, Mayıs 27, 2024
spot_img

14 Mart: Tıp Bayramı Değil, Dünya Pi Günü!

Akıl ve ruh sağlığını koruyabilmesinin giderek zorlaştığı, parayı verene “üflemeli çalgılar orkestrası”, yoksullara ücretsiz cenaze hizmeti sunulan bu koşullarda, sağlık hizmetlerinden kim memnunsa, bayramı da seyranı da onlar kutlasın.

Yanlışlık yok, bugün 14 Mart Dünya Pi Günü. Üçüncü ayın on dördünde 3-1-4 sayıları yan yana geldiği için 14 Mart Dünya Pi Günü olarak kabul edilmiş. Pi sayısını her ne kadar 3,14 olarak bilsek de gerçek değeri 3,141592653589793238462643383 şeklinde olup devam etmektedir. Fabrice Bellard, 2010 yılında Chudnovsky algoritması kullanarak sayının ilk 2.699.999.990.000 basamağını bulmuştur. 1972 doğumlu Bellard’ın 17 yaşındayken çalıştırılabilir dosya sıkıştırıcısı LZEXE’yi hazırladığını, pi sayısına ait rekorunu sıradan sayılabilecek bir masaüstü bilgisayar kullanarak 31 Aralık 2009 günü kırdığını bilmek isteyebilirsiniz; bu vesile ile gençlerin bilgisayarı nasıl kullanabileceği hakkında fikir sahibi olmamız mümkün olabilir.

Pi sayısı matematikçiler için diğer sayılar gibi sıradan bir sayı olabilir mi? Mümkün! Nedir, pi sayısı tarih boyunca popüler kültürün önemli unsurlarından biri olmuştur. Örneğin Eski Ahit’te pi sayısı 3 olarak verildiği için matematikçilerin de 3 sayısını kullanması gerektiğini iddia eden dini “kanaat önderlerine” rastlanmıştır.

Pek çok tarih kitabında pi sayısını doğruya en yakın hesaplayan ilk kişinin Arşimet (MÖ. 287- MÖ. 212) olduğu yazılıyor olsa da muhtemelen bu iddia Avrupa merkezli bir tarih anlayışının ürünüdür. M.Ö 2500 yıllarında Keops piramidini inşa eden Mısırlılar Arşimet’ten çok önce pi sayısını biliyor ve kullanıyor olmalıdır.

Pi sayısının anlam ve öneminin coşkusu ile hekim olmama rağmen az daha 14 Mart’ın Tıp Bayramı olduğunu unutuyordum! İnsan ve toplum sağlığının esamisinin okunmadığı, pandemi boyunca başta hekimler olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının para eksenli sağlık politikaları nedeniyle ölmeye yattığı ülkemizin bir de Tıp Bayramı bulunuyor ve kutlanıyor olmasına akıl sır erdirmekte, sindirmekte zorluk çekiyorum. Sağlık hizmetlerinin insan yaşamı ve bireyin refahı üzerine kurulmadığı, insan sağlığının para/güç/iktidar üçlemesinin ellerine terkedildiği, sağlık kurumlarının kâr amaçlı birer işletme haline getirildiği, sağlık hizmetlerindeki aksaklıkların hekimlere fatura edildiği ülkemizin bir hekimi olarak Tıp Bayramı kutlamayı reddediyorum.

Recete min

Yaşadığımız gündemi doğru düzgün izleyebilenlerin akıl ve ruh sağlığını koruyabilmesinin giderek zorlaştığı, parayı verene “üflemeli çalgılar orkestrası”, yoksullara ücretsiz cenaze hizmeti sunulan bu koşullarda, sağlık hizmetlerinden kim memnunsa, bayramı da seyranı da onlar kutlasın.

Dünya Pi Günümüz kutlu olsun.

Bir Cevap Yazın

4,573BeğenenlerBeğen
2,371TakipçilerTakip Et
9,078TakipçilerTakip Et
[td_block_10 limit="6" custom_title="YAZARIN DİĞER YAZILARI" autors_id="10"]