Salı, Temmuz 16, 2024
spot_img

Ara Güler: “Aşk Beladır”

Fotoğrafın usta çınarı Ara Güler, vefatından önce Mukavemet Dergi’nin 2017 Ağustos sayısındaki Aşk dosyasına konuşmuştu. Güler’in aşka dair her sözü ardındaki derin yaşanmışlıkları hissettiriyor. Tam da bu yüzden olacak ki “Aşk Allah tarafından insanlara verilmiş bir beladır” diyor

Sizce aşk nedir?

Aşk, insanlara Allah tarafından gönderilen bela bir şeydir. Yani aşk ‘Allah belanı versin’ demek gibidir. Âşık olmak beladır. Başına bela açarsın. Tatlı beladır ama adamına göre değişir. Ben boyuna âşık olurum. Ben boyuna genç kadınlara falan âşık olurum. Aşk çok güzeldir. Âşık olunca yeniden yaşıyormuş gibi olursun. Yeni bir dünyaya gireriz. Onun içinde dolaşırsın ve ben artık âşık oldum dersin. O seni doldurur.

Sanatçılar için âşık olmak ne demektir?

Sanatçılar umumiyetle âşık olmazlar. Beni de sanatçı sayma zaten. Sanatla aşkın bir ilişkisi vardır elbet. Çünkü edebiyatçılar aşkı çok yazmışlardır. Onun için edebiyatın malı olmuştur.

Fotoğrafta mesela, aşk işlenmez mi?

İşlenmez olur mu!

Nasıl işlenir peki?

E sana sır mı vereceğim şimdi! İyi bir şeydir âşık olmak, aşkı yaşamak iyi bir şeydir. Sonra arkasından düşünmek çok iyidir. Artık sen düşündüğün zaman ise aşk bitmiştir. Aşk biter. Sonsuz değildir.

Peki aşk sadece bir kişiye mi olur?

Üç kişiye birden de âşık olabilirsin. Hayvanlara da âşık olabilirsin. Mesela ben kedilerime aşığım. Kedi gelir öyle bir burnuyla koklar seni sonra orda yatar. Bundan daha güzel aşk olur mu?

Peki fotoğraf sizin için bir aşk mı?

Fotoğraf Allah’ın belası bir boktur. Fotoğraf da aşktır tabii ama ona göre bakmak lazım. O gözle bakarsan öyle olur.

 

*Bu söyleşi Mukavemet Dergi’nin 2017 Ağustos sayısında yayımlanmıştır

Bir Cevap Yazın

SON YAZILAR