Salı, Mayıs 21, 2024
spot_img

Yarım Asırlık Savaşın İzleri

1 1Holokost Anıtı (Katledilen Avrupalı Yahudiler Anıtı). Sovyetler Birliği’nin yıkılması ardından ortaya çıkan rakamlarla birlikte, yakın dönemdeki tahminler, 10-11 milyon civarında insanın Nazi rejimi tarafından öldürüldüğünü göstermektedir. Holokost öncesinde sayıları dokuz milyonu bulunan Avrupalı Yahudilerin aşağı yukarı üçte ikisi öldürüldü.

2 11939-1945 yılları arasında altı yıl süren 2. Dünya savaşında 40-50 milyon insanın hayatını kaybettiği biliniyor. Savaş sonrasında Almanya Doğu ve Batı olarak ikiye ayrıldı.

3 1Berlin duvarı, Doğu Alman meclisinin kararı ile 13 Ağustos 1961 yılında Berlin’de yapımına başlandı. 46 km uzunluğundaki duvar bir gecede inşa edildi.

4 29 Kasım 1989’da Doğu Almanya’nın, isteyen vatandaşların Batı’ya gidebileceğini açıklamasının ardından tüm tesisleriyle birlikte yıkıldı.

5 1Duvarın kimi kesimleri anıtsal amaçlı olarak yerinde bırakıldı. Bugün bu anıtsal alanlar graffiti sanatçılarının çalışmalarıyla açık hava müzesi niteliğindedir.

6Alman fotoğraf realisti ve grafiti sanatçısı Andreas Von Chrzanowski’de, Berlin Duvarı’nın iki orijinal parçasına 2010 yılında iki polis tarafından dövülerek öldürülen Mısırlı İnternet aktivisti, rapçi ve blog yazarı Khaled Said’in portresini çizdi. Portre ve Spree nehrinin kıyısındaki Özgürlük Parkı’na yerleştirildi.

Bir Cevap Yazın

SON YAZILAR