Çarşamba, Şubat 28, 2024
spot_img

Zam Değil Soygun

İktidarın 2021 yılında ücret artışlarını baskılayarak verdiğini, yeni yılın ilk gününde yaptığı zamlarla elini cebimizden çıkarmayacağı bir kez daha görülmüştür. Bu yüzden ‘zamları geri çekin’ çağrısının yanına yapılan zamlar oranında ücretlerin güncellenmesi çağrısını eylemli olarak öne çıkarmak zorundayız.

Yeni yılın ilk gününe zamlarla uyandık. 20 Aralıkta döviz kurunun düşürülmesi sonrası marketlere fiyat indirin çağrısı, denetim şovları yapan iktidar kendi belirlediği tüketim ürünlerine ve hizmetlere %18 ile %125 arası zam yaptı. Özellikle elektrik, doğalgaz, akaryakıt gibi ürünlere yapılan zammın önümüzdeki günlerde iğneden ipliğe yansıyacağı açıktır.

2021 yılında elektrik, akaryakıt ve doğalgaz zamlarını tüketici fiyatlarına yansıtmamak için ÖTV’den vazgeçen, ekim ayında yapılan elektrik zammını geri çeken iktidarın gerçek amacının tüketiciyi korumak olmadığı bir kez daha görülmüştür. İktidar 2021 yılı Aralık ayında tüketici enflasyonuna göre belirlenen 2022 yılı asgari ücretini ve 3 Ocakta belirlenen 2022 yılı memur ve emekli maaş artışlarını baskılamak oldu. Yapılan bu zamların 2021 yılında yapılması durumunda TÜİK enflasyonu bile %35-40 aralığında olacaktı ve iktidar istemese bile bu oranı dikkate almak zorunda kalacaktı.

Yapılan zamlardan bazıları;

Doğalgaz (konutta) %25, sanayide %50, elektrik santrallerinde %15

Elektrik 150 kilovatsaate kadar %50, 150 kilovatsaatten fazlası için %125

Harç, ceza, pasaport bedeli, veraset ve intikal vergisi vb. %36

Motorlu Taşıtlar Vergisi %25

Emlak Vergisi %18

İETT, Metrobüs, Minibüs ve taksi ücretleri %36

Yolcu, taşıt garantili köprü ve yollara %25’e varan oranlarda

2021 yılının Kasım- Aralık aylarında döviz kurunun yükselmesine paralel olarak yapılan zamların döviz kurunun düşmesiyle geri çekilmemesi bir yana yapılan bu zamların Saray/ AKP/ MHP iktidarının yanlış ekonomi politikalarının bedelini halka ödeteceğini göstermektedir. Marketlere fiyatları düşürün çağrısı yapan iktidarın girilen seçim sürecine yönelik bir algı yaratmak dışında karşılığı ve gerçekliği yoktur.

Yapılan zamlardan kazananlar bellidir. Elektrik santrallerini ve yolcu- taşıt garantili yol ve köprüleri işleten bir avuç yandaş sermayedir kazanan, kazandırılan. Kış mevsiminde elektrik ve doğalgaza yapılan iktidarın halkın değil sermayenin yanında olduğunun göstergesidir. Bu zamlar iktidarın sosyal devlet uygulamalarını terk etiğinin; elektrik, doğalgaz ve ulaşım gibi en temel alanlarda bile sermayenin çıkarlarını koruduğunun da göstergesidir.

İktidarın 2021 yılında ücret artışlarını baskılayarak verdiğini, yeni yılın ilk gününde yaptığı zamlarla elini cebimizden çıkarmayacağı bir kez daha görülmüştür. Ayrıca enerji, yol ve köprü ücretlerine yapılan zamların kaçınılmaz olarak tüm tüketim ürünlerine yansıyacağı açıktır. Bu yüzden ‘zamları geri çekin’ çağrısının yanına yapılan zamlar oranında ücretlerin güncellenmesi çağrısını eylemli olarak öne çıkarmak zorundayız.

Bir Cevap Yazın

[td_block_10 custom_title="YAZARIN DİĞER YAZILARI" autors_id="29" limit="6" block_template_id="td_block_template_6"]

Haftalık Siyasal Durum Değerlendirmesi

4,216BeğenenlerBeğen
944TakipçilerTakip Et
6,269TakipçilerTakip Et