Pazar, Mayıs 19, 2024
spot_img

Köy Enstitüleri’nden Bugüne Eğitim Meselesi Nehir Forumu

Mukavemet TV, Köy Enstitüleri’nin kuruluş yıl dönümü olan 17 Nisan tarihinde Köy Enstitüleri’nden Bugüne Eğitim Meselesi’ni konuşmak üzere 19 akademisyen, eğitimci ve sendikacının yer aldığı Eğitim Nehir Forumu düzenleniyor.

Bir Fikrin Hayaleti sloganıyla yayın hayatına başlayan Mukavemet TV’nin düzenlediği, online gerçekleştirilecek ve canlı yayınlanacak Köy Enstitülerinin kuruluş yıl dönümünde Köy Enstitüleri’nden Bugüne Eğitim Meselesi Nehir Forumu’nda Eğitim Sen, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, Veli-Der, eğitim alanında uzman çok sayıda akademisyen ve Köy Enstitüleri’nin sembol isimlerinden Fakir Baykurt’un kızı Işık Baykurt bir araya geliyor.

Ülkenin her dönem önemli gündemlerinden birini oluşturan, siyasetin müdahalesiyle farklı biçimlerde şekillendirilmeye çalışılan Eğitim sistemini, ülkemize pek çok aydının yetişmesine de vesile olan Köy Enstitüleri’nin yıl dönümünde Türkiye’de eğitimin tarihsel sürecini değerli akademisyenler ve sendikal mücadele içerisinde yer alan isimler anlatacak. Yayın hayatını bir süre basılı sürdüren daha sonra online olarak faaliyet göstermeye başlayan, çalışmalarını “sosyalist bir fikir kolektifi ürünü” olarak tanımlayan Mukavemet.org sitesi, ve Youtube yayını yapan Mukavemet TV, bir gün sürecek Eğitim Nehir Forumu’nun konu ve katılımcılarının yer aldığı programı yayınladı.

17 Nisan 2022 Pazar günü saat 17:00’da başlayacak forum Mukavemet TV Youtube kanalından ve Mukavemet TV sosyal medya hesaplarından aynı anda canlı olarak izlenebilecek. Toplam 19 katılımcının yer aldığı, “Köy Enstitüleri’nden Bugüne Eğitim Meselesi” başlığı ile gerçekleşecek olan forumun açılış konuşmasını Eski Eğit Sen Genel Başkanı İsmet Aktaş yapacak.

1. OTURUM: KÖY ENSTİTÜLERİ NEREDEN NEREYE

Forum’un 17 Nisan saat 17:00’da başlayacak olan moderatörlüğünü Hasan Ateş’in yapacağı yayının ilk oturum ana başlığı Köy Enstitüleri Nereden Nereye. Ana başlık çerçevesinde, akademisyen Dr. Akif Kara ‘Köy Enstitüleri Kurulurken Toplumsal Yapı’yı, Dr. Seçkin Özsoy ‘Köy Enstitüleri Neden ve Nasıl Kuruldu, Kuruluşu Toplumu Nasıl Etkiledi?’yi, Prof. Dr. Rıfat Okçabol ise ‘Köy Enstitüleri Neden ve Nasıl Kapatıldı, Kapanışı Toplumu Nasıl Etkiledi?’yi anlatacak.

Eğitim alanında değerli çalışmalara imza atmış akademisyenlerin sunumlarının ardından Köy Enstitüleri deyince ilk akla gelen Türkiye edebiyatının önemli isimlerin Fakir Baykurt’un kızı Işık Baykurt ile ‘Fakir Baykurt’tan Köy Enstitüsü Öğretileri’ başlığıyla söyleşisi yer alacak.

Egitim Meselesi Nehir Forumu 1. Oturum min

2. OTURUM: KÖY ENSTİTÜLERİNDEN SONRA EĞİTİM

Forumun saat 18:40’ta başlayacak 2. oturumunda moderatörlüğü araştırma görevlisi Sibel Utar yürütürken; Prof. Dr. Fuat Ercan ‘Ulus -Devlet Destekli İmalata Dayalı Sermaye Birikiminde Eğitim’i, Prof. Dr. Fatma Gök ‘1950’den 1980’lere Eğitim’i, Dr. Özgür Müftüoğlu ‘Darbe Sonrası Eğitimin Dönüşümü’nü, Prof. Dr. Işıl Ünal ise ‘AKP Dönemi Eğitimde Piyasalaşma’yı anlatacak.

Akademisyen, yazar Doç. Dr. Deniz Yıldırım’ın dedesi ‘Mahmut Erol’dan Köy Enstitüsü Öğretileri’ başlığıyla söyleşisi yer alacak.  

Egitim Meselesi Nehir Forumu 2. Oturum min

3. OTURUM: EĞİTİMDE “NE YAPMALI?” MÜCADELE YÖNTEMLERİ ÜZERİNE TARTIŞMALAR

Forumun saat 20:50’ta başlayacak 3. oturumunda Eğitim Sen Yüksek Öğretim ve Eğitim Genel Sekreteri Sinan Muşlu, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Genel Sekreteri Hüseyin Aksoy, Veli Der Genel Başkanı Ömer Yılmaz, Ankara Üniversitesi Alternatif Akademi Topluluğu’ndan Yiğit Oymak, Eğitimci, Önceki Dönem KESK Yöneticisi İlhan Yiğit, Eğitimci Kemal Irmak ile içinde bulunulan eğitim sistemine karşı mücadele yöntemlerini tartışacak.

Egitim Meselesi Nehir Forumu 3. Oturum min

Eğitim Nehir Forumu’nun kapanış konuşmasını hukukçu, Mukavemet Yayın Kurulu Üyesi Özgür Karaduman yapacak.

Egitim Nehir Forumu Afis min

Bir Cevap Yazın

SON YAZILAR