Pazar, Mayıs 26, 2024
spot_img

Pandemi ve Sinema

Pandemi sürecinin tüm dünyada ikinci dalgasının yaşandığı şu günlerde yine en çok etkilenen bir diğer sektör sinema dünyası oldu. Geçtiğimiz yaz sinemalar belli kısıtlamalarla açılmış ve bu durum sinema sektörü için bir nefeslik rahatlama sağlamıştı.  İkinci dalganın her alanda ağır hissedildiği bugünlerde sinema dünyasında neler yaşandığını Yönetmen Kıvanç Sezer Tek Soruda Gündem için anlattı.

Pandemi süreci devam ederken sinema dünyasında son durum, yaşananlar, olması gerekenler ve gelecek için ne söylenebilir?

Sinema ve Televizyon sektörü diğer tüm eğlence sektörleri gibi ikincil bir konumdadır, özellikle bizim gibi ülkelerde. Bu bir kamu yararı perspektifinden değil de eğlence perspektifinden değerlendirilir. Serbest piyasa koşulları içinde fiyatlandırılır.

Pandemi süreci en başta sinema salonlarını olumsuz etkiledi. Yaz aylarındaki açıldığı dönemlerde dahi insanlar sinemaya gitmekten kaçındı. Gişe rakamlarında halen devam eden sert bir düşüş yaşandı. Bu da çok anlaşılır bir şey. Ancak şunu biliyoruz ki Haziran ayından itibaren dizi, film çekimleri yeniden başladı ve hali hazırda devam ediyor. Burada risk alan yapımcılar sürekli testleme yaparak ve vaka çıktığında bir süreliğine setleri durdurarak kendi imkanlarınca devam etmeye çalışıyorlar. Ama dizilerden Covid’e bağlı ölüm haberleri de az da olsa geliyor ve bunu Sinema TV Sendikası üzerinden takip etmek mümkün. Bunların da bir iş kazası olduğunu ifade etmek gerekiyor çünkü bu insanlar çalışmadıkları zaman para kazanamayacak insanlar.

Festivaller de bu süreçten ciddi şekilde etkilendi. Cannes Film Festivali yapılamadı. Birçok diğer festival ara formüller üreterek online olarak yapılmaya çalışıldı. Ben de son filmimle birçok dijital ortamda yapılan festivale yine dijital ortamda katılım sağladım. 2021 yılının da ikinci dalga seyrince yaklaşık olarak böyle geçeceğini tahmin ediyorum.

Üretimlerin daha çok dijital platformlara kaydığını, bu işten de bu platformların kazançlı çıktığını söylemek zor değil. Bu iyi bir şey mi bilemiyorum ama bir tür hava deliği. Üretimlerin sağlıklı devam edebilmesi için ikinci dalganın bitmesi ya da çok azalması gerekiyor. Ancak mevcut salgın yönetim mantığıyla bu zor görünüyor.

Gelecekle ilgili hayal ve planlar kurmak zor olsa da bizler sinemacı olarak hayal kurmaya devam edeceğiz. Normalleşmeyle birlikte de ortaya çıkan yeni duruma adapte olmaya çalışacağız.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Bir Cevap Yazın

SON YAZILAR